Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že hrad Litice nad Orlicí kdysi obýval mnich Karažihovej? Duchovní však nebyl tak dobrosrdečný, jak se místním na první pohled zdálo. Z almužen si dělal neslýchané zásoby a nakonec ukradl i zlatý nápis na hradní bráně. Dodnes se neposlušné děti v Liticích straší slovy: „Nechte toho, přijde na vás Karažihovej!“Chrám svatého Bartoloměje

K neopomenutelným památkám města patří původně gotický Chrám svatého Bartoloměje ze 14. století, dnes kostel.

V minulosti sloužil jako pohřebiště pro majitelé hradu Košumberk, zachovalo se zde několik náhrobků např. náhrobní deska Diviše Slavaty z Chlumu a Košumberka (+1575). Z původní gotické architektury se podařilo zachránit část lodě. Dnes slouží k církevním účelům.

Obrázek kostela

Kostel prošel několika opravami, přesto byl počátkem dvacátého století ve značně zchátralém stavu. V té době měl již hodně poškozenou střešní krytinu, prohnilé krovy a stropy, které byly zevnitř podepřené trámy. Naštěstí se dočkal oprav.

Rekonstrukci kostela provedlo „Družstvo na záchranu hradu Košumberka“, které mělo ve svém programu obnovu a ochranu všech okolních památek. Dílo se zdařilo a dík patří nejen družstvu, ale i obyvatelům Luže, kteří přispěli na obnovu. Také dodavatelé podpořili opravy, poskytli značné slevy na materiál.

Obrázek kostela