Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že národní park České Švýcarsko ukrývá Pravčickou bránu, největší skalní most v Evropě? Ze zdejších skalních vyhlídek je nádherný rozhled do kraje.Jiří Šotola

Jméno Jiří Šotola mi zprvu nic neříkalo. Že je to zajímavá osobnost, jsem zjistila poté, když jsem se blíže seznámila s jeho životem a prací. Jeho život nebyl jednoduchý a už vůbec ne fádní, on sám v oblastech své tvorby nemířil jen jedním směrem, nýbrž působil jako básník, prozaik, dramatik, žurnalista, překladatel a také tvůrce televizních scénářů.

Kostel v nedalekých Janovičkách, u kterého je Šotola pohřben

Již na gymnáziu v Hradci Králové tíhnul k literární tvorbě. Po maturitě začal studovat na Státní konzervatoři dramatiku. Toto studium však v roce 1942 musel přerušit, v té době v naši zemi probíhala druhá světová válka a ve slévárnách bylo potřeba každého zdravého člověka. Naštěstí studium po osvobození dokončil ještě poměrně mlád, to mu dovolilo pokračovat v dalším vzdělávání. V následujících letech studoval činoherní režii na DAMU a zároveň absolvoval šest semestrů estetiky a filozofie na FF UK.

V nedalekých Dolích měl chalupu, kde psal svá díla. Proto se setkáváme v jeho dílech s postavami z okolí Luže.Ve svém úspěšném historickém románě Tovaryšstvo Ježíšovo čerpal ze života košumberské hraběnky Hieserlové (zakladatelka poutního kostela na Chlumku).

V roce 1983 získal lužský dramatický kroužek (Jaroslav) na přehlídce venkovských souborů tři národní ceny za herecké výkony a za scénografii hry od Jiřího Šotoly Možná je na střeše kůň.

Zdejší okolí si velice oblíbil a snad i proto měl přání být pohřben na málem hřbitůvku u kostela v nedalekých Janovičkách vzdálených asi 2 km jihovýchodně od Luže.

Kostel v nedalekých Janovičkách, u kterého je Šotola pohřben