Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že souměstí Jaroměř-Josefov nabízí prohlídku hned čtyř muzeí? Krom „obyčejných“ městských expozic jsou tu dvě muzea, která asi nadchnou především muže – Železniční a Vojenskohistorické.Keltské oppidum

I v lesích kolem Košumberka najdeme pozůstatky valů z nedokončeného keltského oppida. Pátrat začneme asi 4 km od hradu směrem k Proseči. Tam na vrchu osady Rabouň objevíme pozůstatky valů. Dnes si jen díky své fantazii, můžeme představit jejich dřívější vzhled. Rozhodně se nenechte odradit strmým stoupáním a případnou neznalostí svého okolí tamními obyvateli.

Obrázek pozůstatků valu

Určitě jste se někdy setkali s pojmem „dědictví keltské civilizace“. A napadla vás otázka, kdo to vlastně Keltové byli a jaké dědictví nám po nich zbylo?

Obrázek pozůstatků valu

Keltové se dělili do kmenů a v rámci jednoho kmene bylo několik společenských vrstev. Hlavou byl král, ale neměl rozhodující vliv, nýbrž značný podíl na vládě měla rada starších. Nechyběla zde ani šlechta, lidé s majetkem a většinou urozeného původu. Ovšem v nejhojnějším počtu, zde byl zastoupen prostý lid, přesněji Ti lidé, kteří pracovali a odváděli daně snad úplně ze všeho (i z každé hlavy).

Na naše území se dostal kmen Keltů „ Bójové“ ze severní Itálie, kde je postupně začali vytlačovat Římané. Bójové byli kmen, po kterém Čechy dostaly jméno Boiohemum, latinsky Bohemia.

Měli pověst neohrožených až fanatických bojovníků. Bezhlavě se vrhali do boje, aniž by se báli o své životy. Ale proč a v čem byli tak výjimeční?

Obrázek původního keltského území

Někdo by mohl říci, že byli inteligentnější, silnější nebo měli lepší zbraně. Ale v tom ta příčina není. Abychom pochopili jejich odvážné kousky, musíme se blíže seznámit s jejich náboženstvím.

Náboženství Keltů, jako jedno z prvních vyznávalo kult nesmrtelnosti. Vysvětlovali lidem, že smrt není ničím jiným, než výměnou místa, ve kterém žijeme. Tudíž Keltové vítali narození smutkem a smrt radostně slavili. A proto tedy hrdinové! Díky tomuto výkladu své životy prožívali s jakýmsi nadhledem a pokud se jim zrovna nedařilo, věřili v lepší budoucnost někde jinde.