Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že v lyžařském středisku Severák se drží sníh skoro nejdéle v celé republice? Působí tu tři lyžařské školy včetně profesionální školy snowboardingu, která využívá snowpark s řadou skokánků a překážek.Košumberský pivovar

„Kde se pivo vaří, tam se dobře daří.“ Nevím, jestli se košumberští neurazí, pivovar jim totiž v roce 1949 definitivně zrušili.

Dle dochovaných písemných záznamů stával pivovar přímo pod hradem Košumberk již v 16. století. V košumberské kronice je uvedeno, že v roce 1607 se zde uvařilo za půl roku 33 varů po 22 sudech, tj. 726 sudů bílého piva. O tom, že šlo košumberské pivo na odbyt, se můžeme přesvědčit počtem vytočených sudů u místních a okolních šenkýřů. V roce 1611 vyšenkovali za půl roku 383,5 sudů.

Obrázek pivovaru

Restaurace v pivovarském dvoře v hostinci Pod Linduší (název je podle starého javoru Linduše, který tam stojí dodnes) byla vyhlášena kvalitním černým pivem a hojně využívána nejen návštěvníky hradu.

V době mezi světovými válkami vařili zde pivo jen v létě a jen pro vlastní spotřebu. Ale blýská se na lepší časy! Rada Pardubického kraje schválila na jaře roku 2003 poskytnutí grantu na opravu košumberského pivovaru, která již začala a stále probíhá. Takže se již teď můžeme těšit na doušek studeného moku přímo v hostinci Pod Linduší.

Obrázek pivovaru