Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že na místě někdejších Lidic, vyhlazených za druhé světové války, dnes stojí Památník Lidice? Nejpůsobivější je bronzové sousoší dvaaosmdesáti dětí, které zde nalezly smrt.Zdeněk Němeček

Zdeněk Němeček. Lužský rodák narozen dne 16. 11. 1931, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze u profesorů Laudy a Makovského.

Tento umělec je autorem mezinárodně uznávaných soch se sportovní tématikou. Jeho díla doplňují sportoviště u nás, ale i ve světě. Setkat se s nimi můžete na Strahovském stadionu, před halou pro sálové sporty v parku Folimanka (zde stojí bronzová socha basketbalisty „Soustředění“), v horní části Stromovky (prolézačka „Družice“), před zimním stadionem v Pardubicích.

V zahraničí zdobí jeho sochy Aztécký stadion v Mexiku, olympijský areál v Moskvě, sportovní haly v Mnichově, v Talinu, v Sarajevu a další.

Také v nedalekém okresním městě Chrudimi u budovy Pippichova divadla najdeme jedno z jeho děl, jde o plastiku loutkaře s rysy jeho milovaného učitele Vaňouse.

Další čtyři díla (znázorňující roční období) zdobí okolí prvního stupně základní školy v Luži. Na místním hřbitově u hrobu jeho těžce nemocné milované dcery se můžeme setkat s jeho dílem (socha dcery), věnované její památce.

Jeho život byl plný zvratů, i on sám bojoval s obtížně léčitelnou nemocí, které dne 18.12.1989 tragicky podlehl.

Zdeněk Němeček byl důležitou osobností uměleckého života doby nedávno minulé. Snad proto ještě nemá v jeho rodišti pamětní desku.V průběhu dalších let se jí možná dočká. Určitě by si ji zasloužil!

Skulptury aktů, znázorňující roční období